Lupasin jo ennen kihlajaisia palata meidän juhlien tarjoiluihin. Päätimme jo hyvissä ajoin, että teemme tarjoiltavat kaasona toimivan siskoni kanssa pitkälti itse. Näin ollen päädyimme pitämään juhlien ruokapuolen niin lajien kuin työmääränkin puolesta kohtuudessa.
Olimme kutsuneet perheet paikalle myöhään iltapäivällä muutamaksi tunniksi. Tuohon aikaan moni on varmasti syönyt jo jonkinlaisen lounaan, mutta tarjosimme kevyttä suolaistakin purtavaa. Suolaiset tarjoilut koostuivat kahdesta ruokaisammasta salaatista, leivästä ja siemennäkkäristä sekä tuorejuustotäytteisistä ruisnapeista.
Ruokaisampi salaatti sisälsi pääraaka-aineina uunissa paahdettua myskikurpistaa, vuohenjuustoa ja pinjansiemeniä erilaisilla salaattilajikkeilla. Sen kaverina tarjosimme raikasta vihersalaattia viinirypäleillä ja avokadolla.
Leipä on lähikaupan paistopisteeltä ja siemennäkkärit paistoin uunissa samana aamuna, valmiista sekoituksesta. Ruisnappeihin taas sekoitin täytteeksi chili-paprika -tuorejuusto ja ranskankermaa, mikä kuulostaa tosi yksinkertaiselta mutta on kerrassaan suussa sulavaa! Kaikki ruisnapit katosivat tarjoilulautaselta viimeistä myöten sekä päivällä, että illalla kavereiden saavuttua.
Makeisiin tarjottaviin leivoimme pääosaan kakun perheeni kolmen naisen voimin. Esittelen kakun ja kirjoittelen hieman vielä tarkemmin sen työstämisestä omassa postauksessaan.
Lisäksi leivoin ennen kihlajaisia valmiiksi pakkaseen sitruunaisia sekä vadelma-valkosuklaa -täytteisiä macaron-leivoksia, joita minulla on usein tapana leipoa erilaisiin illanviettoihin myös muulloin. Muut makeat tarjoilut koostuivat lähinnä Fazerin jälkiruokakekseistä, jotka olivat etenkin nuorten sukulaispoikieni suuressa suosiossa.
Juomatarjoiluja tai kattausta en tullut kuvanneeksi erikseen, mutta tarjosimme siis päiväsaikaan vieraille kuohuvaa (halukkaille useammankin lasin verran) ja kahvia, sekä lapsille mehua. Illanistujaisiin juomapuolen tarjoilu laajeni myös olueen, viineihin ja gin toniciin hieman kunkin vieraan mieltymysten mukaan.
Tässäpä meidän herkut! Teimme kaikkea aika runsaasti, eikä mitään jäänyt liikaa yli. Uskoisin siis näiden tarjoilujen riittäneen mainiosti ja ainakin moni kiitteli hyvää makua.